Повратак на врх
Доброта у речима ствара поверење. Доброта у мислимаствара дубину. Доброта у давању ствара љубав. Не постоји лепши осећај од оног кад дарујете неког нечим лепим. При том, поклон може бити било шта, јер поента није у величини или вредности поклона, већ у намери да покажете осећања, измамите осмех и том неком покажете нежност. Новогодишњи празници су идеални за тако нешто.
Из тог разлога су ученици млађих и старијих разреда са учитељима и наставницима организовали сјајну продајну изложбу са порукама о даривању и лепим жељама. Циљ продајне изложбе био је да се покаже сва креативност коју ученици поседују, да се измами осмех, пробуди нежност и да се подсетедругиколико је лепо даривати неког. Интересантне рукотворине на штандовима од честитки, украса до јелкица и колача остављале су посетиоце без даха. Родитељи, наставници и ученици су били одушевљени начином продаје, јер су се ученици одлично снашли у улози продаваца. Захваљујући својој упорности и слаткоречивости, успели су све да продају, а нас да насмеју до суза.
Било је лепо видети осмехе на лицима родитеља и наставника. Продајна изложба је у потпуности успела.
Након реализованог новогодишњег квиза у ком су се такмичили и наставници и ученици, уследио је духовит драмски приказ о савременим жељама малишана и Деда Мразу. Наиме, наставница српског језика је написала текст чији је циљ био да се прикажу мане савременог друштва и искритикује нагли развој технологије који полако потискује вредности које су се некад поштовале. Жеље малишана да им се купи таблет рачунар, селфи штаб, мобилни телефон, паметни сат, у ствари, индиректно приказују колико се све променило. Нико од деце нема потребу за кућним љубимцем, књигом, проведеним временом са родитељима, дружењима... Савремена технологија, лајкови на инстаграму, пратиоци, виртуелни пријатељи су заменили жеље за које је Деда Мраз пре знао. На тај текст се надовезао рецитал ученика, првог и другог разреда, а онда и скеч о Новој и Старој години и модерном Деда Мразу. Учитељице су целокупну причу употпуниле лепом сценографијом и занимљивим костимима глумаца.
Као доказ колико је све ово било занимљиво и поучно посетиоцимабиле су овације иаплаузи.
Поводом обележавања 60 година од доделе Нобелове награде за књижевност великом, ако не и највећем књижевном ствараоцу у историји српске књижевности, Иви Андрићу, ученици старијих разреда из матичне школе на Алексиначком Руднику су са ученицима из Рутевца организовали мноштво активности везаних за живот и рад овог великана. Наиме, у договору са наставницама српског језика Марије Петровић и Андријане Трајковић, ученици су на часу преко Skyp-a разменили своја знања о најпознатијим делима поменутог књижевника, дотакли се занимљивости из његовог живота, цитирали неке од еминентних критичара који су писали о њему и правили плакате у програму Canva.
Био је ово својеврсан омаж великану српске књижевности чија дела и дан данас живе кроз причу и причање.
Како се приближава крај првог полугодишта, тако и активности поводом његовог обележавања постају све занимљивије. Ове године ученици млађих и старијих разреда су са учитељима и наставницима одлучили да задњу недељу месеца децембра обележе занимљивим догађајима. Један од њих је био и Новогодишњи квиз у коме су наставници укрстили своја знања са ученицима кроз питања из опште културе, асоцијације и слагалице. Питања су тражила одговоре засноване на чињеницама, али су ту била и нека која су захтевала логичко закључивање. Узаврелој атмосфери допринела је и публика која је навијала из свег гласа. Она се нервирала када би неко дао нетачан одговор и аплаудирала када би неко дао тачан. Наставници су се у неким ситуацијама понашали као ученици, љутили се због изгубљених поена, бунили због времена, критиковали жири. Такмичење се завршило победом наставника, али у питању је била незнантна разлика. Треба напоменути да је ово био реванш из Дечије недеље када су ученици победили наставнике. Из тог разлога је наставницима победа била још лепша.
Биће, наравно, још таквих активности.
Како се у петак 10. децембра 2021. године навршило 60 година од доделе Нобелове награде за књижевност нашем највећем књижевнику, Иви Андрићу, ОШ ,,Јован Јовановић Змај“ придружила се обележавању овог јубилеја. На предлог наставнице српског језика и књижевности, Марије Петровић, одељење седмог и осмог разреда на Алексиначком Руднику у сарадњи са ученицима истих разреда из Рутевца, потрудили су се да заједничком сарадњом дају свој мали допринос овом значајном догађају за све говорнике српског језика. У духу актуелне онлајн наставе ученици су одржали заједнички час српског језика који је био посвећен животу и делу Иве Андрића и то путем апликације Skype. Ученици су се подсетили Андрићеве биографије, а затим говорили о најзначајнијим књижевним делима, рецензијама књижевних критичара, као и занимљивостима из живота Иве Андрића. На крају, ученици су послушали, а затим анализирали говор Иве Андрића О причи и причању на пријему награде у Стокхолму 1961. године. Ученици су истакли да је ово била лепа прилика за међусобно умрежавање и заједнички рад, а затим сложили су се да ће се овакав вид размене знања и убудуће наставити.