screen 21.02.1722.04.2020 Иако је све ученике и наставнике изненадио прекид наставе због увођења ванредног стања и ширења короне вируса, ипак се може рећи да су се и ученици и наставници одлично снашли када је у питању реализација наставе на даљину. Будући да је било неопходно наставити континуирано са радом, а допис из Министарства просвете, науке и технолошког развоја потврдио ту чињеницу, брзо се прешло на употребу веб алата који омогућавају бржу и бољу комуникацију између наставника и ученика, размену материјала и информација, држање видео часова. У прилог целој ситуацији ишли су бројни семинари које су наставници током године похађали не би ли усавршили своје дигиталне компетенције. Треба истаћи и податак да је пре пет година наша школа била прва показна Мајкрософт школа у Србији и примењивала Мајкрософт програме у настави, као и то да наставници поседују бројне сертификате реализованих пројеката који су подразумевали употребу ИКТ-а у настави. Новонастала ситуација је захтевала брзо прилагођавање и реаговање што је и учињено у врло кратком року. Велики број наставника није имао проблем са тим и брзо се определио за Гугл учионицу, Едмодо, е-учионицу, Зум платформу, друштвене мреже, а појединци за адаптирани Дискорд који је ученицима постао врло занимљив. Наставници и ученици преко њих и сада врше несметану размену материјала (Изокренуте учионице, Прези, Свеј и ППТ презентације, мултимедијалне садржаје, Ворд документа, Сократив, Каху квизове, Гугл упитнике, укрштенице, асоцијације и едукативне игрице). Настава у време пандемије је конципирана тако да ученици у преподневним часовима прате онлајн наставу на јавном сервису према препоруци Министарства просвете, а у поподневним вежбају са својим наставницима, добијају домаће задатке, додатна објашњења ако је то потребно и повратну информацију о датом садржају. Ученицима је у почетку био врло необичан овакав вид наставе. Међутим, врло су се брзо навикли и сада без проблема обављају своје дужности ђака. Наравно, излази се у сусрет оним ђацима који немају брз интернет, не могу да инсталирају неке од програма из техничких могућности, па се у тим ситуацијама прелази на нека једноставнија решења која су доступна ученику. Занимљиво је то да сви ученици активно учествују у реализацији онлајн наставе. Чак и они за које се мислило да неће моћи, пронашли су начин да буду део ње.

Поред свега наведеног, треба напоменути да наставници имају у виду отежавајуће околности које доноси карантин, па врло често причају са ученицима о њиховом схватању ове, за њих необичне ситуације и начинима њеног превазилажења. Под овим околностима, треба водити рачуна и о томе како се ученици осећају и не претеривати са захтевима.